Syzyfowe prace - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Chłopskie dziecko bardzo szybko uczy się czytać i pisać po polsku i rosyjsku. Paluszkiewicz postanawia zabrać chłopca do pregimnazjum w Pyrzogłowach. Po czterech latach pilnej i ukoronowanej patentem nauki i po śmierci schorowanego Paluszkiewicza, Jędrek wraca w Pajęczyna Dolnego na wakacje. Nie chce jednak żyć jak rodzice. Ma do nich żal, że namawiali go w dzieciństwie do wyśmiewania Kawki, który stał się potem opiekunem Jędrka i pokazał chłopcu wspaniały świat wiedzy. Młody Radek wstydzi się swego pochodzenia, biedy, chłopskiego akcentu, dzieciństwa, w którym był bity i poniżany.

Po pożegnaniu z rodzicami, zaopatrzony w mizerną wyprawkę, Jędrek Radek idzie pieszo z Pyrzogłów do Klerykowa, zapisać się do piątej klasy gimnazjum. Śpi pod gołym niebem, posila się w karczmie, z której szynkarka go wyrzuca, traci pieniądze oszukany przez chłopa, ale idzie przed siebie. Nagle przejeżdża drogą dorożka jakiegoś szlachcica. Panicz podwozi chłopca aż do samego miasta. Kleryków wywiera na Jędrku wielkie wrażenie. Szczęśliwym trafem chłopak od razu dostaje pracę jako korepetytor małego Władzia Płoniewicza, syna człowieka, którego Jędrek zastał w domu szlachcica.

Jędrek jest przejęty nową szansą w życiu. Dyrekcja przyjmuje chłopca do klasy piątej i Radek od razu zaczyna się pilnie uczyć, pamiętając ostatnie słowa ukochanego nauczyciela z Pyrzogłów:
Nauka jest jak niezmierne morze... [...] Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony. Kiedyś poznasz, jaka to jest rozkosz... Ucz się, co tylko jest sił w tobie, żeby jej zakosztować!


Władzio jest bardzo opornym uczniem. Płoniewicz nie dba o dobre wyżywienie i ubranie korepetytora, a Jędrek poświęca pierwszakowi godzinę rano, potem uczy go w drodze do szkoły, a następnie od obiadu do północy. Do swoich zadań Radek zasiada dopiero nocą. Chłopak jest jednak wdzięczny losowi za taki stan rzeczy. Jedyne, co go dręczy, to pochodzenie, z którego wszyscy w gimnazjum szydzą. Pewnego dnia szykany Jędrka sięgają zenitu. Po odpowiedzi przy tablicy Radek okłada pięściami przedrzeźniającego go kolegę z klasy. Dyrektor gimnazjum wydala Jędrka ze szkoły.

Załamany chłopak stoi przy murze i rozpaczliwie pyta się, o robić. Na myśl o Pajęczynie Radek ma mdłości. Zauważa w pewnym momencie stojącego przed sobą ucznia klasy szóstej. Jest nim Borowicz, ale chłopcy nie znają się jeszcze. Marcin wraca po chwili z Zabielskim, a ten wstawia się u dyrektora za Jędrkiem Radkiem. Przywrócony do gimnazjum chłopak odczuwa wdzięczność i wielkie wzruszenie. Borowicz jednak znika mu z oczu i Jędrek nie wie, jak podziękować koledze.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 - 


  Dowiedz się więcej
1  Tomasz Walecki "Figa"
2  Anna Stogowska "Biruta" – charakterystyka postaci
3  Syzyfowe prace - streszczenie szczegółoweKomentarze
artykuł / utwór: Syzyfowe prace - streszczenie


 • Dajcie znać czy udało wam się tylko z tym streszczeniem przetrwać lekcje. Bardzo mi na tym zależy.Na jutro mam przeczytać, a nie mam nawet książki. Z góry dzięki ;)
  Karolina ()

 • Marcin szykuje sobie szałas, który nazywa altanką. Gromadzi tam wszystkie przedmioty potrzebne na polowania i majsterkowania oraz swoje ulubione romanse pornograficzne. A to ci Marcinek! :)
  Karolina (karolina.gliwa {at} interia.pl)

 • super streszczenie!! naprawdę jak bym tak miała czytać książkę to chyba nic bym nie zrozumiała a tak lektura nawet mnie wciągnęła i książka mi się spodobała!
  klaudia2611 ()

 • świetne streszczenie. ja również mam to na jutro i nie przeczytałam nawet całego pierwszego rozdziału. ale dzieki tej stronie mogłam się dużo dowiedzieć .Będę polecała ją moim znajomym (Kaśka
  Kaśka (zebra.13 {at} o2.pl)

 • świetne streszczenie! gratulacje!! niby szczegółowe, ale nie za długie, zawiera wszystko, jest dokladnie obajsnione co i jak! nie przeczytalam ksiazki, bo stanelam na 1 rozdziale, wydala mi sie nudna i malo zrozumiala, dzieki streszczeniu juz wiem o co mniej wiecej chodzi! tego wlasnie szukalam! mam nadzieje, ze za kartkowke dostane minimum 4! szczerze polecam! jeszcze raz gratuluje, precyzji, wytrwalosci no i wyczucia! pozdrawiam;* uczennica 3klasy gimnazjum!:)
  mewa4 (monia248 {at} onet.pl)

 • Właśnie przeczytałem to bo na jutro mam do szkoły Ciekawe co z tego wyjdzie. Bardzo dużo się dowiedziałem, książka wzruszająca. Bardzo Poważna książka i ciekawa.
  Dawid (nie ważne)

 • Praca swietna ! Jestem bardzo zadowolona ze ja znalazlam i moglam przeczytac . Bo niestety ksiazka jest bardzo ciezka i chyba nie na moja glowe ;) Pozdrawiam
  Kinga (Ruda) (kinia721 {at} wp.pl)

 • Super streszczenie. Wprawdzie przeczytałam książkę, ale tutaj dowiedziałam się wszystko o szczegółach...Trochę mnie nudziła, nie było akcji a dialogi minimalne. Na dodatek trudne słowa, czasem nawet nieznane. Tutaj napisane jest to prostym, zrozumiałym językiem za co jeszcze raz wielkie dzięki.:P
  marta (marta114414 {at} wp.pl)

 • Jestem na 35 stronie i już dalej nie mogę. Ta książka usypia. W dodatku nic z niej nie rozumiem, więc szkoda mi marnować czasu. Streszczenie dokładne, jak zwykle. Tyle tych nazwisk, że mam lekki mętlik w głowie, ale przeczytam ze 3 razy i może zapamiętam. Dzięki ;)
  Kasia (radola1 {at} o2.pl)

 • dzięki streszczeni polonistka mi pały nie postawi bo stanęłam na początku książki i nie mogę ruszyć za to streszczenie jest dość szczegółowe więc może uwierzy że czytałam książkę
  Anonim ()

 • Nom zgadzam się z opiniami poprzedników- streszczenie jest bardzo dokładne i pomagło mi dodtać 5 z wypracowania bo nie zdążyłbym przeczytać całej książki pozdrawiam Mateusz:))
  Mateusz:)))) ()

 • Ludzie! Powinniście przeczytać tę książkę. Wiem, że jest nudna (sam męczyłem się z jej przeczytaniem)ale to jedna z najważniejszych lektur w gimnazjum. Ta książka nie jest jedynie lekturą. To lekcja historii, którą każdy z Polaków powinien dobrze znać i rozumieć jej tragizm. Oczywiście nie mówię, że czytanie streszczeń jest złe, lecz powinno służyć jako dodatek do przeczytanej lektury, forma do powtórzenia przed testem, wypracowaniem, czy testem gimnazjalnym.
  Kamebame ()

 • Naprawdę świetne przeczytałem połowę i czytając to co przeczytałem i dalej wymienione były najważniejsze rzeczy świetnie ujęte. Świetne streszczenie polecam!!!
  spiewak111 ()

 • super streszczenie!!! przeczytałam całą książkę, ale ta praca wyjaśniła mi, niektóre wątki. Temat książki bardzo ciekawy i poważny, ale mógłby być inaczej opisany i powinno być więcej akcji. Takie jest moje zdanie
  Magdalena (madziasloneczko23 {at} wp.pl)

 • O masakra. Gdyby nie to streszczenie Siadła bym z polaka. Mam do napisania rozprawkę i różnego typu sprawozdania a ja nawet nie przeczytałam książki.Jedynie co to ruszyłam I rozdział ale nie do końca..
  Angelika :P (gugol23 {at} wp.pl)


Tagi:
Streszczenie Syzyfowych prac - Stefan Żeromski - Syzyfowe prace - Opracowanie Syzyfowych prac Żeromskiego - Marcin Borowicz -