Syzyfowe prace - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział 13

Klasa szósta liczy trzydziestu trzech uczniów. Małą część stanowią towarzysze Marcina z początków nauki. Chłopcy są podzieleni na dwa obozy: „literatów” oraz „wolno-próżniaków”. „Literaci” to Borowicz, Rosjanie, Żydzi – grupa ugodowa, pozostająca pod wpływem inspektora Zabielskiego. Ta część klasy interesuje się literaturą rosyjską, organizuje pozalekcyjne spotkania, doskonali pisanie wypracowań, przemów, traktatów. „Maleńcy uczeni” są zwolennikami teorii, że państwo polskie jest chore, zacofane; że upadło przez anarchię szlachty i powszechne rozpasanie. Są też w tej grupie zapaleni panslawiści. Nie brak niestety szpiegów i lizusów.

Liga wolno-próżniaków gromadzi zaś synów bogaczy i szlachciców. Ci gimnazjaliści trudnią się zakazanymi rozrywkami (np. grą w karty na pieniądze), oszukiwaniem nauczycieli i gospodarzy klas, ściąganiem, leniuchowaniem, dbaniem o elegancką modę. Panuje tu atmosfera przyjaźni i potępianie nadgorliwości w czymkolwiek. Grupa ta namiętnie chodzi na przedstawienia teatralne, w których występują aktorki. Część praktykuje także jazdę konną.

W klasach starszych – siódmej i ósmej – zmienia się podejście do nauki. Uczniowie nadal szanują matematykę, rosyjski, uczą się pilnie fizyki i chemii, ale za to lekceważą łacinę, grekę i historię. Nie zmienia się słaba pozycja języka polskiego, który może być zastąpiony przez równie wątpliwy kurs francuskiego lub niemieckiego.

W umysłach młodych wychowanków klerykowskiego gimnazjum rodzi się pewien ferment. Któryś z uczniów odnajduje w rodzinnej biblioteczce książkę History of civilisation in England Henryka Tomasza Buckle 'a, oczywiście w przekładzie rosyjskim. Dzieło to wywołuje u gimnazjalistów samodzielne dociekanie, poszukiwanie prawdy na własną rękę, czyli po prostu filozofowanie. Trzej osiemnastolatkowie przodują w swych teoriach: Nochaczewski – zwany „Spinozą”, Miller – zwany „Balfegorem” oraz Marcin Borowicz.

Książka Buckle’a staje się
nie tylko kodeksem i ekscytarzem moralności, ale wprost [...] siłą moralną
dla młodych „materialistów”. W sporze pozostaje grupa „metafizyków”, „idealistów” oraz „pomidorowców” (czyli katolików). Borowicz rozwija się w teoriach ateistycznych. Wraz z kolegami wykupuje nawet bydlęce oczy w rzeźni, aby przeprowadzać doświadczenia. Poza tym Marcin mieszka już na nowej stancji, u „Czarnej pani”, gdzie odbywają się zebrania „bucklistów”. Najdziwniejsze jest to, że wszyscy mimowolnie mówią po rosyjsku. Nie znają polskich odpowiedników używanych w filozoficznej książce pojęć. Jest to najbardziej zjadliwa forma obrusienia.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pani Przepiórkowska "stara Przepiórzyca"
2  Elementy autobiograficzne w utworze
3  Pozostali bohaterowie Syzyfowych pracKomentarze
artykuł / utwór: Syzyfowe prace - streszczenie


 • Dziękuję serdecznie, dostałam 5 dzięki temu :) Wszystkie potrzebne informacje były tu zawarte, ale zapomniałam drobnostki związanej z rosyjskim urzędnikiem i minimalnie brakło mi do 6. Polecam, jeśli macie mało czasu, a lektura już na jutro.
  Zdzicha (zdzicha06 {at} o2.pl)

 • No ja przeczytałem 50% książki. orginału ale z braku czasu bo pani zadała lekture tydzień temu a ja wziąłem się za nią wczoraj to nie dałem rady. Do połowy widze że wszystkie najważniejsze fakty są zawarte. Bardzo dziękuje i polecam. :D
  Piotr (pitat1 {at} wp.pl)

 • Jeszcze żadna książki mnie tak nie odpychała (ze względu na stary język, jakim jest napisana), pomimo, że mówi o ważnym temacie- rusyfikacji. Teraz już dobrnęłam do końca w czytaniu jej a dobrym streszczeniem chciałabym podsumować informacje. :)
  Kamila (kamila.r97 {at} wp.pl)

 • Powiem jedno, praca świetna. Jestem zadowolony z takiego streszczenia jest krótkie i dobrze opisane. Książki dla mnie po 1 stronach się nie dało przeczytać nudna i trudna... Pozdrawiam !
  Adrian (adi108 {at} op.pl)

 • Świetne ! Idealne takie najważniejsze sprawy , czytam dziś w nocy a jutro sprawdzian , zobaczymy ale powinno być 3 , jak napisałam raz sprawy. A przeczytałam tylko plan zdarzeń i pół punktach do 2 zabrakło. Ale streszczenie genialne , dzieeeeeeeeeeeeeekujeee. Bardzo :D
  Anonim (mg.mada {at} o2.pl)

 • Świetnie napisane , i ze szczegółami. O wiele lepsze niż czytanie całej książki z małymi literkami. Pozdrawiam Autora super streszczenia i was drodzy czytelnicy! :D
  WIKTOR (Vector) (wiktorinox.skolimowski {at} gmail.com)

 • Juhu! Uwolniona spod rozkazu przeczytania tego "ruskiego" nudziarswa xD Dobrze, że znalazłam tak dokładnie streszczenie! Teraz na pewno poradzę sobie na lekcjach! DZIĘKUJĘ!
  Klaudia (anielicaidiablica {at} wp.pl)

 • Dzięki za to streszczenie, w koncu zrozumialam o co chodzi w tej ksiazce i w sumie to mi sie nawet ciekawa wydaje ;D Utknelam na 3 rozdziale a jutro mam z tego spr. Zobaczymy jak pòjdzie.
  ja xd ()

 • Streszczenie szczegółowe bardzo fajnie napisane, prostym i zrozumiałym językiem z czego się bardzo ciesze bo z zaczęciem czytania książki strasznie trudno było mi się przełamać ;) Jest trochę dużo nazwisk, które będę musiała zapamiętać no ale cóż ;p Wielkie dzięki za napisanie tak dobrego streszczenia ;*
  Kaasia :d (..)


Tagi:
Streszczenie Syzyfowych prac - Stefan Żeromski - Syzyfowe prace - Opracowanie Syzyfowych prac Żeromskiego - Marcin Borowicz -