Syzyfowe prace - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przez całą klasę ósmą Marcin i jego najbliżsi spotykają się na „górce” w Starym Browarze. Jest to osobne pomieszczenie, przygotowane przez Mariana Gontalę, jednego z gimnazjalistów. Wejście na „górkę” prowadzi przez ukryte przejście w ogrodzeniu parku, co wtajemniczeni uczniowie nazywają „dziurą Efialtesa”. Młodzi korepetytorzy odrabiają tu wspólnie swoje lekcje, uczą się, wymieniają poglądami i doświadczeniami. Co niedziela odbywają się tu spotkania „literatów”, a także wolno-próżniaków. Główny trzon grupy stanowią: Zygier, Borowicz, Walecki, Pieprzojad, Gontala z klasy ósmej i siódmoklasista – Andrzej Radek.

Orientacje filozoficzne w gimnazjum ulegają bowiem zmianom, głównie dzięki Siegerowi. W chłopcach rozpala się poczucie patriotyzmu. Kwitnie zamiłowanie do lektury zakazanych książek, poznawanie ukrywanych dotąd przez nauczycieli gimnazjum faktów historycznych. Gimnazjaliści czytają:
utwory Mickiewicza i Słowackiego, „Historię powstania listopadowego” Maurycego Mochnackiego, mnóstwo pamiętników z roku 1831 i 63, broszury polityczne, wydanie pisarzy okresu Zygmuntowskiego, przekład Boskiej Komedii, dzieł Szekspira, powieści Wiktora Hugo, Balzaka itd., wreszcie dosyć utworów literatury „miejscowej”.
Największy wpływ na Marcina Borowicza wywierają Dziady Mickiewicza.

Chłopak czuje, że przez wszystkie lata szkoły był oszukiwany przez nauczycieli. Na myśl, jak silnie uległ rusyfikacji, Marcin odczuwa nieopisany ból i żal. Inni chłopcy również przeżywają na „górce” dojrzewanie do samodzielnego myślenia o historii, o swoim miejscu w świecie, o prawdzie na temat swojej ojczyzny.

Jednego razu urządzono na „górce” małe przyjęcie. Chłopcy zorganizowali butelkę alkoholu. Tego dnia wszystkie lekcje miały być odłożone i chciano zająć się tylko luźnymi rozmowami i odpoczynkiem. Borowicz ma lekcje do późna, więc wszyscy na niego czekają.

Tymczasem Marcin spotyka w drodze do „dziury Efialtesa” nauczyciela Majewskiego, który zwyczajnie szpieguje chłopców. Przerażony chłopak nie wie jak ostrzec kolegów przed rewizją władz. W ciemności udaje się mu jednak zabrać kładkę nad kanałkiem miejskim i Majewski znajduje się chwilowo w pułapce – nie znalazł dziury w ogrodzeniu i nie może też wrócić na chodnik. Wtedy Marcin zaczyna ciskać w belfra błotem. Zrozpaczony, brudny i obolały Majewski nie widzi „oprawcy”. Mężczyzna próbuje przekupić ucznia, ale na próżno. Marcin ma teraz chwilę upragnionej zemsty za całe osiem lat rusyfikacji, kłamstw, batów, godzin spędzonych w kozie i innych kar tylko za to, że jest Polakiem. Wreszcie chłopak przestaje, bo Majewski wchodzi cały do ścieku i ucieka na drugi brzeg. Marcin ma czas, żeby ostrzec chłopaków. Zanim przebrany już nauczyciel wraca z policją na miejsce zdarzenia, imprezy już nie ma. Uczniowie dawno rozeszli się do domów.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 - 


  Dowiedz się więcej
1  Tomasz Walecki "Figa"
2  Antoni Paluszkiewicz "Kawka"
3  Syzyfowe prace - streszczenie szczegółoweKomentarze
artykuł / utwór: Syzyfowe prace - streszczenie


 • Dajcie znać czy udało wam się tylko z tym streszczeniem przetrwać lekcje. Bardzo mi na tym zależy.Na jutro mam przeczytać, a nie mam nawet książki. Z góry dzięki ;)
  Karolina ()

 • Marcin szykuje sobie szałas, który nazywa altanką. Gromadzi tam wszystkie przedmioty potrzebne na polowania i majsterkowania oraz swoje ulubione romanse pornograficzne. A to ci Marcinek! :)
  Karolina (karolina.gliwa {at} interia.pl)

 • super streszczenie!! naprawdę jak bym tak miała czytać książkę to chyba nic bym nie zrozumiała a tak lektura nawet mnie wciągnęła i książka mi się spodobała!
  klaudia2611 ()

 • świetne streszczenie. ja również mam to na jutro i nie przeczytałam nawet całego pierwszego rozdziału. ale dzieki tej stronie mogłam się dużo dowiedzieć .Będę polecała ją moim znajomym (Kaśka
  Kaśka (zebra.13 {at} o2.pl)

 • świetne streszczenie! gratulacje!! niby szczegółowe, ale nie za długie, zawiera wszystko, jest dokladnie obajsnione co i jak! nie przeczytalam ksiazki, bo stanelam na 1 rozdziale, wydala mi sie nudna i malo zrozumiala, dzieki streszczeniu juz wiem o co mniej wiecej chodzi! tego wlasnie szukalam! mam nadzieje, ze za kartkowke dostane minimum 4! szczerze polecam! jeszcze raz gratuluje, precyzji, wytrwalosci no i wyczucia! pozdrawiam;* uczennica 3klasy gimnazjum!:)
  mewa4 (monia248 {at} onet.pl)

 • Właśnie przeczytałem to bo na jutro mam do szkoły Ciekawe co z tego wyjdzie. Bardzo dużo się dowiedziałem, książka wzruszająca. Bardzo Poważna książka i ciekawa.
  Dawid (nie ważne)

 • Praca swietna ! Jestem bardzo zadowolona ze ja znalazlam i moglam przeczytac . Bo niestety ksiazka jest bardzo ciezka i chyba nie na moja glowe ;) Pozdrawiam
  Kinga (Ruda) (kinia721 {at} wp.pl)

 • Super streszczenie. Wprawdzie przeczytałam książkę, ale tutaj dowiedziałam się wszystko o szczegółach...Trochę mnie nudziła, nie było akcji a dialogi minimalne. Na dodatek trudne słowa, czasem nawet nieznane. Tutaj napisane jest to prostym, zrozumiałym językiem za co jeszcze raz wielkie dzięki.:P
  marta (marta114414 {at} wp.pl)

 • Jestem na 35 stronie i już dalej nie mogę. Ta książka usypia. W dodatku nic z niej nie rozumiem, więc szkoda mi marnować czasu. Streszczenie dokładne, jak zwykle. Tyle tych nazwisk, że mam lekki mętlik w głowie, ale przeczytam ze 3 razy i może zapamiętam. Dzięki ;)
  Kasia (radola1 {at} o2.pl)

 • dzięki streszczeni polonistka mi pały nie postawi bo stanęłam na początku książki i nie mogę ruszyć za to streszczenie jest dość szczegółowe więc może uwierzy że czytałam książkę
  Anonim ()

 • Nom zgadzam się z opiniami poprzedników- streszczenie jest bardzo dokładne i pomagło mi dodtać 5 z wypracowania bo nie zdążyłbym przeczytać całej książki pozdrawiam Mateusz:))
  Mateusz:)))) ()

 • Ludzie! Powinniście przeczytać tę książkę. Wiem, że jest nudna (sam męczyłem się z jej przeczytaniem)ale to jedna z najważniejszych lektur w gimnazjum. Ta książka nie jest jedynie lekturą. To lekcja historii, którą każdy z Polaków powinien dobrze znać i rozumieć jej tragizm. Oczywiście nie mówię, że czytanie streszczeń jest złe, lecz powinno służyć jako dodatek do przeczytanej lektury, forma do powtórzenia przed testem, wypracowaniem, czy testem gimnazjalnym.
  Kamebame ()

 • Naprawdę świetne przeczytałem połowę i czytając to co przeczytałem i dalej wymienione były najważniejsze rzeczy świetnie ujęte. Świetne streszczenie polecam!!!
  spiewak111 ()

 • super streszczenie!!! przeczytałam całą książkę, ale ta praca wyjaśniła mi, niektóre wątki. Temat książki bardzo ciekawy i poważny, ale mógłby być inaczej opisany i powinno być więcej akcji. Takie jest moje zdanie
  Magdalena (madziasloneczko23 {at} wp.pl)

 • O masakra. Gdyby nie to streszczenie Siadła bym z polaka. Mam do napisania rozprawkę i różnego typu sprawozdania a ja nawet nie przeczytałam książki.Jedynie co to ruszyłam I rozdział ale nie do końca..
  Angelika :P (gugol23 {at} wp.pl)


Tagi:
Streszczenie Syzyfowych prac - Stefan Żeromski - Syzyfowe prace - Opracowanie Syzyfowych prac Żeromskiego - Marcin Borowicz -