Syzyfowe prace - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marcin żarliwe modli się codziennie rano. Nawet odrabianie lekcji uważa za doskonalenie swojej duszy. Staje się on chłopcem ufnym, uczynnym, posusznym i pracowitym.

Rozdział 10

Marcin zdał egzaminy z klasy czwartej do piątej. Spędza wakacje jak zawsze w Gawronkach. Gospodarstwo nie przypomina jednak zadbanego folwarku, jakim był za życia matki Marcina. Stary pan Borowicz daremnie usiłuje zapobiec niszczeniu domu, sprzętów, ogródka, a nawet odzieży. Marcin dostaje pewnego dnia strzelbę od ojca. Podczas pilnowania chłopów przy sianokosach, chłopak uczy się polowania na ptaki. Samotne wędrówki ze strzelbą stają się teraz ulubionym zajęciem Marcina.

Czasem młody panicz zapuszcza się do innych wiosek, w których chłopi rządzą się prymitywnymi prawami i nawet księża nie odwiedzają zbyt często tych ukrytych w lasach chałup.

We wsi Bukowiec żyje chłop Scubioła, który sprytem i siłą zdobył wiele ziem i podporządkował sobie innych chłopów, a nawet włościan. Od Scubioły wszyscy pożyczają pieniądze, żywność, sprzęty, konie. Chłop oczywiście sporo zarabia z procentów.

Gawronki natomiast są najbiedniejszą miejscowością. Osiemnaście domów gospodarzy około trzema morgami lichej ziemi każdy. Nikt we wsi nie ma konia. Najbiedniejszy jest rzemieślnik, Lejba Koniecpolski z bardzo liczną rodziną. Gospodarstwo prowadzi sam z żoną. Często przymiera głodem, bo niewiele zarabia z wyrobu trepów (przerobionych chłopskich butów).

Najsławniejszy zaś w okolicy jest Szymon Noga, mistrz łowiectwa. Chłop wyrusza czasem z Marcinem do lasu, opowiadając albo o zwyczajach myśliwskich, albo o dawniejszych czasach, m.in. o powstaniu.

Marcin szykuje sobie szałas, który nazywa altanką. Gromadzi tam wszystkie przedmioty potrzebne na polowania i majsterkowania oraz swoje ulubione romanse pornograficzne. W tym miejscu spędza dużo czasu, rozmyśla, marzy, podziwia przyrodę.

Pewnego razu Szymon Noga obiecuje chłopcu polowanie na głuszce. Cały dzień chodzenia i wabienia ptaków kończy się chrapaniem pijanego Nogi, leżącego w krzakach i rozczarowaniem Marcina.

Rozdział 11

Po wakacjach w gimnazjum klerykowskim następują zmiany personalne. Odeszli: dyrektor, pan Leim, pomocnik gospodarzy klas, dwaj nauczyciele historii. Odtąd
figurował nowy zarząd: dyrektor Kriestoobriadnikow, inspektor Zabielskij, nowy nauczyciel łaciny Rosjanin Pietrow, pomocnik gospodarzy klasowych Mieszoczkin i nauczyciel historii Kostriulew.[/c.


Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 - 


  Dowiedz się więcej
1  Sztetter
2  „Syzyfowe prace” jako powieść o dorastaniu
3  Czas i miejsce akcji Syzyfowych pracKomentarze
artykuł / utwór: Syzyfowe prace - streszczenie


 • Dziękuję serdecznie, dostałam 5 dzięki temu :) Wszystkie potrzebne informacje były tu zawarte, ale zapomniałam drobnostki związanej z rosyjskim urzędnikiem i minimalnie brakło mi do 6. Polecam, jeśli macie mało czasu, a lektura już na jutro.
  Zdzicha (zdzicha06 {at} o2.pl)

 • No ja przeczytałem 50% książki. orginału ale z braku czasu bo pani zadała lekture tydzień temu a ja wziąłem się za nią wczoraj to nie dałem rady. Do połowy widze że wszystkie najważniejsze fakty są zawarte. Bardzo dziękuje i polecam. :D
  Piotr (pitat1 {at} wp.pl)

 • Jeszcze żadna książki mnie tak nie odpychała (ze względu na stary język, jakim jest napisana), pomimo, że mówi o ważnym temacie- rusyfikacji. Teraz już dobrnęłam do końca w czytaniu jej a dobrym streszczeniem chciałabym podsumować informacje. :)
  Kamila (kamila.r97 {at} wp.pl)

 • Powiem jedno, praca świetna. Jestem zadowolony z takiego streszczenia jest krótkie i dobrze opisane. Książki dla mnie po 1 stronach się nie dało przeczytać nudna i trudna... Pozdrawiam !
  Adrian (adi108 {at} op.pl)

 • Świetne ! Idealne takie najważniejsze sprawy , czytam dziś w nocy a jutro sprawdzian , zobaczymy ale powinno być 3 , jak napisałam raz sprawy. A przeczytałam tylko plan zdarzeń i pół punktach do 2 zabrakło. Ale streszczenie genialne , dzieeeeeeeeeeeeeekujeee. Bardzo :D
  Anonim (mg.mada {at} o2.pl)

 • Świetnie napisane , i ze szczegółami. O wiele lepsze niż czytanie całej książki z małymi literkami. Pozdrawiam Autora super streszczenia i was drodzy czytelnicy! :D
  WIKTOR (Vector) (wiktorinox.skolimowski {at} gmail.com)

 • Juhu! Uwolniona spod rozkazu przeczytania tego "ruskiego" nudziarswa xD Dobrze, że znalazłam tak dokładnie streszczenie! Teraz na pewno poradzę sobie na lekcjach! DZIĘKUJĘ!
  Klaudia (anielicaidiablica {at} wp.pl)

 • Dzięki za to streszczenie, w koncu zrozumialam o co chodzi w tej ksiazce i w sumie to mi sie nawet ciekawa wydaje ;D Utknelam na 3 rozdziale a jutro mam z tego spr. Zobaczymy jak pòjdzie.
  ja xd ()

 • Streszczenie szczegółowe bardzo fajnie napisane, prostym i zrozumiałym językiem z czego się bardzo ciesze bo z zaczęciem czytania książki strasznie trudno było mi się przełamać ;) Jest trochę dużo nazwisk, które będę musiała zapamiętać no ale cóż ;p Wielkie dzięki za napisanie tak dobrego streszczenia ;*
  Kaasia :d (..)


Tagi:
Streszczenie Syzyfowych prac - Stefan Żeromski - Syzyfowe prace - Opracowanie Syzyfowych prac Żeromskiego - Marcin Borowicz -