Syzyfowe prace - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zmienia się również sposób traktowania uczniów gimnazjum i zasady nauki. Wprowadzony system przypomina strukturę policyjno-śledczą. Uczniowie są rewidowani w swoich stancjach o każdej porze dnia i nocy. Panuje całkowity zakaz mówienia po polsku, posiadania polskich książek i przedmiotów o symbolice patriotycznej. Nakłania się gimnazjalistów do składania skarg na kolegów (donosów). Miasto zabrania przedstawień polskich w teatrze, natomiast promuje występy rosyjskich amatorów.

Częste rewizje, a szczególniej nagłe a niespodziewane wizyty, trwoga oczekiwania, niepokój, że ktoś podsłuchuje, źle oddziaływały na umoralnianą młodzież pod rozmaitymi względami. Pobyt w szkole był dla wszystkich mieszkających na stancjach pobytem w więzieniu


W mieście Kleryków rozpoczyna się epoka imigracji rosyjskiej.
Chrzczono tam na nowo stare ulice, kasowano wiekowe instytucje i rzeczy, a zaprowadzano nie mniej zgrzybiałe, ale rosyjskie.
Pewnego dnia gimnazjum ogłasza występ „ruskiej” trupy teatralnej. Chłopcy urządzają bojkot, mówiąc, że tylko zupełny mandryl może chodzić na podobne "szopki". Ale Marcin Borowicz, na przekór wszystkim postanawia iść na spektakl. Na stancji rozmawia jeszcze o tym z panią Przepiórkowską i radcą Somonowiczem. Dorośli jednak nie przekonują chłopca do pozostania w domu.

Podczas przedstawienia Borowicz uświadamia sobie, jaką potęgą jest rusyfikacja. Dotąd uważał rosyjski za język szkoły, martwy jak łacina. Po konfrontacji ze sztuką, Marcin zaczyna czuć niechęć i przerażenie. Na sali teatru obserwują go nauczyciele gimnazjum. Po sztuce zostaje przedstawiony dyrektorowi i rosyjskim damom, którzy są zachwyceni obecnością piątoklasisty na sztuce. Uczniowie otrzymują cukierki.

Następnego dnia klasa Marcina dokucza mu z powodu obecności na rosyjskim przedstawieniu. Ale kiedy inspektor Zabielski demonstruje swoją sympatię dla Borowicza, reszta uczniów zazdrości Marcinowi. Chłopak zostaje zaproszony do domu inspektora. Tu młodzieńcza dusza Borowicza odnajduje w osobie Zabielskiego pierwszego mistrza.

Rozdział 12

Jędrek Radek urodził się w rodzinie chłopskiej w Pajęczynie Dolnym. W domu szlachcica, u którego pracują Radkowie, jest nauczyciel Paluszkiewicz zwany Kawką. Kiedy chłopak ma dość lat, aby paść gęsi i pilnować świń, zarówno chłopi z gospodarstwa, jak i szlachecka familia, urządzają sobie żarty z nauczyciela. Ku zabawie wszystkich Jędrek doskonale naśladuje kaszel i chód Kawki. Pewnego razu Paluszkiewiczowi udaje się złapać małego Radka. Chłopiec, pewny, że dostanie lanie, nieufnie odpowiada na uprzejmości belfra, ale spędza u nauczyciela resztę dnia. Kawka natomiast nie tylko malca nie bije, ale pokazuje mu atlas zwierząt, które fascynują Jędrka, a także częstuje chłopca ciastkami.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 - 


  Dowiedz się więcej
1  Marcin Borowicz i Andrzej Radek – charakterystyka porównawcza
2  Ramowy plan wydarzeń Syzyfowych prac
3  Anna Stogowska "Biruta" – charakterystyka postaciKomentarze
artykuł / utwór: Syzyfowe prace - streszczenie


 • Dziękuję serdecznie, dostałam 5 dzięki temu :) Wszystkie potrzebne informacje były tu zawarte, ale zapomniałam drobnostki związanej z rosyjskim urzędnikiem i minimalnie brakło mi do 6. Polecam, jeśli macie mało czasu, a lektura już na jutro.
  Zdzicha (zdzicha06 {at} o2.pl)

 • No ja przeczytałem 50% książki. orginału ale z braku czasu bo pani zadała lekture tydzień temu a ja wziąłem się za nią wczoraj to nie dałem rady. Do połowy widze że wszystkie najważniejsze fakty są zawarte. Bardzo dziękuje i polecam. :D
  Piotr (pitat1 {at} wp.pl)

 • Jeszcze żadna książki mnie tak nie odpychała (ze względu na stary język, jakim jest napisana), pomimo, że mówi o ważnym temacie- rusyfikacji. Teraz już dobrnęłam do końca w czytaniu jej a dobrym streszczeniem chciałabym podsumować informacje. :)
  Kamila (kamila.r97 {at} wp.pl)

 • Powiem jedno, praca świetna. Jestem zadowolony z takiego streszczenia jest krótkie i dobrze opisane. Książki dla mnie po 1 stronach się nie dało przeczytać nudna i trudna... Pozdrawiam !
  Adrian (adi108 {at} op.pl)

 • Świetne ! Idealne takie najważniejsze sprawy , czytam dziś w nocy a jutro sprawdzian , zobaczymy ale powinno być 3 , jak napisałam raz sprawy. A przeczytałam tylko plan zdarzeń i pół punktach do 2 zabrakło. Ale streszczenie genialne , dzieeeeeeeeeeeeeekujeee. Bardzo :D
  Anonim (mg.mada {at} o2.pl)

 • Świetnie napisane , i ze szczegółami. O wiele lepsze niż czytanie całej książki z małymi literkami. Pozdrawiam Autora super streszczenia i was drodzy czytelnicy! :D
  WIKTOR (Vector) (wiktorinox.skolimowski {at} gmail.com)

 • Juhu! Uwolniona spod rozkazu przeczytania tego "ruskiego" nudziarswa xD Dobrze, że znalazłam tak dokładnie streszczenie! Teraz na pewno poradzę sobie na lekcjach! DZIĘKUJĘ!
  Klaudia (anielicaidiablica {at} wp.pl)

 • Dzięki za to streszczenie, w koncu zrozumialam o co chodzi w tej ksiazce i w sumie to mi sie nawet ciekawa wydaje ;D Utknelam na 3 rozdziale a jutro mam z tego spr. Zobaczymy jak pòjdzie.
  ja xd ()

 • Streszczenie szczegółowe bardzo fajnie napisane, prostym i zrozumiałym językiem z czego się bardzo ciesze bo z zaczęciem czytania książki strasznie trudno było mi się przełamać ;) Jest trochę dużo nazwisk, które będę musiała zapamiętać no ale cóż ;p Wielkie dzięki za napisanie tak dobrego streszczenia ;*
  Kaasia :d (..)


Tagi:
Streszczenie Syzyfowych prac - Stefan Żeromski - Syzyfowe prace - Opracowanie Syzyfowych prac Żeromskiego - Marcin Borowicz -