Syzyfowe prace - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zmienia się również sposób traktowania uczniów gimnazjum i zasady nauki. Wprowadzony system przypomina strukturę policyjno-śledczą. Uczniowie są rewidowani w swoich stancjach o każdej porze dnia i nocy. Panuje całkowity zakaz mówienia po polsku, posiadania polskich książek i przedmiotów o symbolice patriotycznej. Nakłania się gimnazjalistów do składania skarg na kolegów (donosów). Miasto zabrania przedstawień polskich w teatrze, natomiast promuje występy rosyjskich amatorów.

Częste rewizje, a szczególniej nagłe a niespodziewane wizyty, trwoga oczekiwania, niepokój, że ktoś podsłuchuje, źle oddziaływały na umoralnianą młodzież pod rozmaitymi względami. Pobyt w szkole był dla wszystkich mieszkających na stancjach pobytem w więzieniu


W mieście Kleryków rozpoczyna się epoka imigracji rosyjskiej.
Chrzczono tam na nowo stare ulice, kasowano wiekowe instytucje i rzeczy, a zaprowadzano nie mniej zgrzybiałe, ale rosyjskie.
Pewnego dnia gimnazjum ogłasza występ „ruskiej” trupy teatralnej. Chłopcy urządzają bojkot, mówiąc, że tylko zupełny mandryl może chodzić na podobne "szopki". Ale Marcin Borowicz, na przekór wszystkim postanawia iść na spektakl. Na stancji rozmawia jeszcze o tym z panią Przepiórkowską i radcą Somonowiczem. Dorośli jednak nie przekonują chłopca do pozostania w domu.

Podczas przedstawienia Borowicz uświadamia sobie, jaką potęgą jest rusyfikacja. Dotąd uważał rosyjski za język szkoły, martwy jak łacina. Po konfrontacji ze sztuką, Marcin zaczyna czuć niechęć i przerażenie. Na sali teatru obserwują go nauczyciele gimnazjum. Po sztuce zostaje przedstawiony dyrektorowi i rosyjskim damom, którzy są zachwyceni obecnością piątoklasisty na sztuce. Uczniowie otrzymują cukierki.

Następnego dnia klasa Marcina dokucza mu z powodu obecności na rosyjskim przedstawieniu. Ale kiedy inspektor Zabielski demonstruje swoją sympatię dla Borowicza, reszta uczniów zazdrości Marcinowi. Chłopak zostaje zaproszony do domu inspektora. Tu młodzieńcza dusza Borowicza odnajduje w osobie Zabielskiego pierwszego mistrza.

Rozdział 12

Jędrek Radek urodził się w rodzinie chłopskiej w Pajęczynie Dolnym. W domu szlachcica, u którego pracują Radkowie, jest nauczyciel Paluszkiewicz zwany Kawką. Kiedy chłopak ma dość lat, aby paść gęsi i pilnować świń, zarówno chłopi z gospodarstwa, jak i szlachecka familia, urządzają sobie żarty z nauczyciela. Ku zabawie wszystkich Jędrek doskonale naśladuje kaszel i chód Kawki. Pewnego razu Paluszkiewiczowi udaje się złapać małego Radka. Chłopiec, pewny, że dostanie lanie, nieufnie odpowiada na uprzejmości belfra, ale spędza u nauczyciela resztę dnia. Kawka natomiast nie tylko malca nie bije, ale pokazuje mu atlas zwierząt, które fascynują Jędrka, a także częstuje chłopca ciastkami.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 - 


  Dowiedz się więcej
1  Andrzej Radek - charakterystyka
2  Anna Stogowska "Biruta" – charakterystyka postaci
3  Rudolf LeimKomentarze
artykuł / utwór: Syzyfowe prace - streszczenie


 • Dajcie znać czy udało wam się tylko z tym streszczeniem przetrwać lekcje. Bardzo mi na tym zależy.Na jutro mam przeczytać, a nie mam nawet książki. Z góry dzięki ;)
  Karolina ()

 • Marcin szykuje sobie szałas, który nazywa altanką. Gromadzi tam wszystkie przedmioty potrzebne na polowania i majsterkowania oraz swoje ulubione romanse pornograficzne. A to ci Marcinek! :)
  Karolina (karolina.gliwa {at} interia.pl)

 • super streszczenie!! naprawdę jak bym tak miała czytać książkę to chyba nic bym nie zrozumiała a tak lektura nawet mnie wciągnęła i książka mi się spodobała!
  klaudia2611 ()

 • świetne streszczenie. ja również mam to na jutro i nie przeczytałam nawet całego pierwszego rozdziału. ale dzieki tej stronie mogłam się dużo dowiedzieć .Będę polecała ją moim znajomym (Kaśka
  Kaśka (zebra.13 {at} o2.pl)

 • świetne streszczenie! gratulacje!! niby szczegółowe, ale nie za długie, zawiera wszystko, jest dokladnie obajsnione co i jak! nie przeczytalam ksiazki, bo stanelam na 1 rozdziale, wydala mi sie nudna i malo zrozumiala, dzieki streszczeniu juz wiem o co mniej wiecej chodzi! tego wlasnie szukalam! mam nadzieje, ze za kartkowke dostane minimum 4! szczerze polecam! jeszcze raz gratuluje, precyzji, wytrwalosci no i wyczucia! pozdrawiam;* uczennica 3klasy gimnazjum!:)
  mewa4 (monia248 {at} onet.pl)

 • Właśnie przeczytałem to bo na jutro mam do szkoły Ciekawe co z tego wyjdzie. Bardzo dużo się dowiedziałem, książka wzruszająca. Bardzo Poważna książka i ciekawa.
  Dawid (nie ważne)

 • Praca swietna ! Jestem bardzo zadowolona ze ja znalazlam i moglam przeczytac . Bo niestety ksiazka jest bardzo ciezka i chyba nie na moja glowe ;) Pozdrawiam
  Kinga (Ruda) (kinia721 {at} wp.pl)

 • Super streszczenie. Wprawdzie przeczytałam książkę, ale tutaj dowiedziałam się wszystko o szczegółach...Trochę mnie nudziła, nie było akcji a dialogi minimalne. Na dodatek trudne słowa, czasem nawet nieznane. Tutaj napisane jest to prostym, zrozumiałym językiem za co jeszcze raz wielkie dzięki.:P
  marta (marta114414 {at} wp.pl)

 • Jestem na 35 stronie i już dalej nie mogę. Ta książka usypia. W dodatku nic z niej nie rozumiem, więc szkoda mi marnować czasu. Streszczenie dokładne, jak zwykle. Tyle tych nazwisk, że mam lekki mętlik w głowie, ale przeczytam ze 3 razy i może zapamiętam. Dzięki ;)
  Kasia (radola1 {at} o2.pl)

 • dzięki streszczeni polonistka mi pały nie postawi bo stanęłam na początku książki i nie mogę ruszyć za to streszczenie jest dość szczegółowe więc może uwierzy że czytałam książkę
  Anonim ()

 • Nom zgadzam się z opiniami poprzedników- streszczenie jest bardzo dokładne i pomagło mi dodtać 5 z wypracowania bo nie zdążyłbym przeczytać całej książki pozdrawiam Mateusz:))
  Mateusz:)))) ()

 • Ludzie! Powinniście przeczytać tę książkę. Wiem, że jest nudna (sam męczyłem się z jej przeczytaniem)ale to jedna z najważniejszych lektur w gimnazjum. Ta książka nie jest jedynie lekturą. To lekcja historii, którą każdy z Polaków powinien dobrze znać i rozumieć jej tragizm. Oczywiście nie mówię, że czytanie streszczeń jest złe, lecz powinno służyć jako dodatek do przeczytanej lektury, forma do powtórzenia przed testem, wypracowaniem, czy testem gimnazjalnym.
  Kamebame ()

 • Naprawdę świetne przeczytałem połowę i czytając to co przeczytałem i dalej wymienione były najważniejsze rzeczy świetnie ujęte. Świetne streszczenie polecam!!!
  spiewak111 ()

 • super streszczenie!!! przeczytałam całą książkę, ale ta praca wyjaśniła mi, niektóre wątki. Temat książki bardzo ciekawy i poważny, ale mógłby być inaczej opisany i powinno być więcej akcji. Takie jest moje zdanie
  Magdalena (madziasloneczko23 {at} wp.pl)

 • O masakra. Gdyby nie to streszczenie Siadła bym z polaka. Mam do napisania rozprawkę i różnego typu sprawozdania a ja nawet nie przeczytałam książki.Jedynie co to ruszyłam I rozdział ale nie do końca..
  Angelika :P (gugol23 {at} wp.pl)


Tagi:
Streszczenie Syzyfowych prac - Stefan Żeromski - Syzyfowe prace - Opracowanie Syzyfowych prac Żeromskiego - Marcin Borowicz -