Rusyfikacja polskiej młodzieży na podstawie „Syzyfowych prac” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Lekcje historii prowadzone tylko przez Rosjan okazują się zakłamanym wykładem, w którym Polska jawi się jako kraj obłudy, zła, zacofania, niezdolności do utrzymania własnej państwowości i kultury. Gimnazjaliści uczą się natomiast historii wspaniałej carskiej familii i osiągnięć potężnego i dobrego kraju ze stolicą w Moskwie. Wielu młodych Polaków nie słyszało ani nazwiska Mickiewicza, ani Słowackiego. Uczą się jedynie literatury rosyjskiej. Brakuje też dobrych lekcji matematyki, fizyki, przyrody – gdyż są to przedmioty, w których trudno stosować rusyfikację młodzieży, a poza tym rozwijają one wyobraźnię uczniów.

Żeromski przedstawia szkołę taką, jaką pamięta z lat młodości. Opisuje też moment, w którym młody człowiek dojrzewa do samodzielnego myślenia o świecie. Rusyfikatorzy nie przewidzieli, że ciągłe kontrolowanie tzw. prawomyślności, szpiegowanie uczniów, szerzenie donosicielstwa i stosowanie surowych kar cielesnych – odniosą odwrotny skutek. Wśród młodzieży zaczyna się ferment myślowy. Gimnazjaliści mają dość kłamstw i przemocy w szkole. W ostatnich klasach gimnazjum większość bohaterów Syzyfowych prac ma już wypracowane samodzielne sądy o rzeczywistości i metody walki z rusyfikacją. Okazuje się, że działanie na szkodę polskości w Klerykowie wydaje plon w postaci sporej liczby patriotów, opuszczających już mury szkoły.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Geneza powieści
2  Syzyfowe prace jako dokument epoki i "pamięć rzeczy przeżytych"
3  Stefan Żeromski - nota biograficznaKomentarze
artykuł / utwór: Rusyfikacja polskiej młodzieży na podstawie „Syzyfowych prac”


 • witam... chciałbym dowiedzieć się nieco o wszystkich grupach ucznioiwskich o któych jest mowa w powieści, wiem o lidze literató i wolnoprózniakó oraz o stowarzyszeniu patriotów spotykających się by czytać polską literaturę, jakie jeszcze? mozlwie że poprostu nie zapamiętałem tego z ksiazki jesli coś jeszcze było... pomocy:)
  Areczan ()

 • Super jest to opracowanie ale brakuje np.czegos o drodze "dorastania" młodzieży polskiej. A wlasnie tego potrzebuje jesli ktos ma to prosze o kontakt na email:)
  Agnieszka (agara12 {at} wp.pl)

 • Wszystko spoko,ale mojego tematu nigdzie znaleźć nie mogę ... Albo moja nauczycielka od polskiego jest lekko walnięta,albo nikt nie był tak mądry,żeby opracować mój temat :p
  Jusztyś ()

 • Praca nie jest rewelacyjna , jest dosyc krótka , ale ma jakiś sens i zawiera w sobie ważne informacje.Na podstawie tej pracy można stworzc rewelacyjne opracowanie , dlatego też dzięki za pomoc.Przynajmniej będę miała mniej pracy :)
  Asia ()

 • Praca nie jest rewelacyjna , jest dosyc krótka , ale ma jakiś sens i zawiera w sobie ważne informacje.Na podstawie tej pracy można stworzc rewelacyjne opracowanie , dlatego też dzięki za pomoc.Przynajmniej będę miała mniej pracy :)
  Asia ()

 • Łaaaaaaa, genialne opracowanie. Użerałem się z moją pracą domową i bardzo mi pomogłaś. Pozdro dla wszystkich ;)
  Marcin ()

 • super,po prostu super
  zosia (zoska.ed {at} wp.pl)

 • Dzięki tej stronce nie musiałam się męczyć z pracą domową...dziękuję:)
  Katrina ()

 • ta stronka uratował mi życie i dzięki niej napisałem wspaniałą prace domową
  bartek (bartek {at} sz91.wp.pl)

 • Dzieki!!nie wiem ze ci sie pisac chcialo ale dzieki temu mam kolosa za sobą!dzzziiiiiiaaaaaaaaaaaa pozdro:)
  Asia (jachuu4 {at} o2.pl)

 • Genialna praca!!!wlasnie tego szukalem!!!bardzo mi pomoglas i dziekuje ci za to!!!
  Łukasz (kowal-90 {at} o2.pl)

 • no nie wiem
  Anonim ()

 • Właśnie się męczyłam nad zadaniem domowym. Dzięki tej stronce i temu opracowaniu, napisałam porządne wypracowanie =) Dziekuje bardzo za pomoc!
  Agatka =) ()

 • Czesc:) jestem uczennica klasy II gim i tez mi uratował zycie ten tekst :* pozdrawaiam pa;)
  Ania (aaneczka666 {at} op.pl)

 • spoko praca pomogła mi dzięki narx pozdro
  peres ()


Tagi:
Rusyfikacja - Opracowanie Syzyfowych prac Żeromskiego - Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego - Stefan Żeromski - Syzyfowe prace - Owczary -