Artyzm „Syzyfowych prac” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kompozycja powieści podporządkowana jest wymowie ideowej dzieła, która jest czynnikiem organizującym fabułę, przebieg akcji, układ wątków i poszczególnych motywów. Składa się ona z szeregu scen, mniej lub bardziej powiązanych ze sobą, które podporządkowane zostały realistycznemu obrazowi życia. Akcja „Syzyfowych prac” opiera się na zdarzeniach, związanych z biegiem lat szkolnych bohaterów i zamknięta została swoistą klamrą: ośmioletni Marcin Borowicz, który opuszcza dom rodzinny i jedzie do szkoły elementarnej w Owczarach w ostatnim rozdziale utworu jest młodzieńcem dziewiętnastoletnim, absolwentem gimnazjum, stojącym przed nowymi wyzwaniami – studiami w Warszawie i postanowieniem walki z uciskiem zaborcy. Miejsca akcji również zostały podporządkowane realistycznej koncepcji dzieła. Są nimi: dom rodzinny (Gawronki i Pajęczyn Dolny), szkoła (szkoła elementarna w Owczarach, progimnazjum w Pyrzogłowach i gimnazjum klasyczne w Klerykowie) oraz środowisko (uczniowie i nauczyciele, dwór ziemiański i folwark, miasto i wieś).

Osią kompozycyjną „Syzyfowych prac” jest chwila, w którym przecinają się drogi życiowe dwóch głównych bohaterów dzieła – Andrzeja Radka i Marcina Borowicza: syn szlachcica zaczyna poddawać się rusyfikacji, a w tym samym czasie do Klerykowa zmierza syn chłopca. Momentem zwrotnym akcji jest natomiast lekcja języka polskiego, na której młodzież polska zaczyna budzić się do świadomości narodowej i patriotycznej.
Początkowo pozornie luźno ze sobą powiązane sceny, podporządkowane dwóm głównym wątkom dzieła, nabierają znaczenia, jeśli rozważa się je w sensie ideowym powieści. Obraz z wabieniem głuszca na polowaniu zyskuje szczególną wymowę na lekcji języka polskiego. Marcin Borowicz, wsłuchujący się w słowa „Reduty Ordona”, przypomina sobie opowieść Nogi o powstańcu i dopiero wówczas rozumie jej sens.

Żeromski zastosował również realistyczną koncepcję uzasadnienia tematu powieści. Stopniowo nagromadzając motywy i zdarzenia, ukazał kolejno początek edukacji szkolnej Marcina w szkole elementarnej w Owczarach i pierwsze zetknięcie chłopca z metodami rusyfikacji, starania rodziców o przyjęcie dzieci do klasy wstępnej gimnazjum w Klerykowie, życie na stancji i problemy z nauką małego Borowicza, śmierć matki i poczucie osamotnienia, obraz życia chłopów na wsiach w pobliżu Gawronek, historię Andrzeja Radka, nasilenie rusyfikacji w klerykowskim gimnazjum aż do przełomu światopoglądowego i zmiany postawy młodzieży polskiej po lekcji języka polskiego. Ostatnie rozdziały utworu to walka z wynaradawianiem, podjęta na samokształceniowych, tajnych spotkaniach chłopców u Gontali.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Metody rusyfikacji na podstawie Syzyfowych prac
2  Bernard Sieger (Zygier) – charakterystyka
3  „Syzyfowe prace” jako powieść o dorastaniuKomentarze
artykuł / utwór: Artyzm „Syzyfowych prac”


 • Poprostu super stronka jutro ma mnie pytac z polaka i nie zdązyłem ksiązki do końca przeczytać. Ale dzieki tej stronce mysle ze dostane przynajmniej 4!!!
  dawid (dawids77 {at} nteria.pl)

 • Poprostu super stronka jutro ma mnie pytac z polaka i nie zdązyłem ksiązki do końca przeczytać. Ale dzieki tej stronce mysle ze dostane przynajmniej 4!!!
  dawid ()

 • jezu zawalista stronka;) dzieki niej moje wypracowanie z lektury będzie przynajmniej na 4-5:) a nie jak normalnie na 3 przy mojej super wymagającej nauczycielce...
  Oh ()

 • Wszyscy tak zachwalają, a ja jutro zdaję maturalny egzamin z polskiego( ustny), książkę, owszem czytałem, kiedyś, a że tak powiem jest kluczowym dziełem w mojej prezentacji, i mam nadzieję, że uda mi się jakoś zdać. Cała nadzieja w tej stronie...
  ktosik ()

 • Na prawde GRATULACJE dla tych, ktorzy tworza stonke~! niezle dzielo :D :D
  Asia ()

 • dzieki wielkie za pomoc:) stronka super i duzo potrzebnych informacji...jak dla mnie:):) dzieki jeszcze raz:)
  Amy ()

 • Jeśli babka sie nie skapnie ze czytałem tylko streszczenie to to bedzie najczęściej odwiedzana stronka obiecuje tez komentarz po odpytaniu:D
  Mati (mati1400 {at} interia.pl)

 • super
  asia (o)

 • swietna stronka gratuluje:) dzieki za to:)
  asia ()

 • Chociaż raz w życiu trafiłam na jakąś porządną stronę!Pozdro!!!!
  asia (asiadevone {at} op.pl)


Tagi: