Artyzm „Syzyfowych prac” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Równie ciekawym chwytem kompozycyjnym są wykorzystane przez pisarza zestawienia kontrastowe, które podkreślają ideowy sens powieści. Lekcja historii Kostriulewa, na której Rosjanin szkaluje dzieje Polski, jest przeciwieństwem lekcji polskiego i patriotyzmu, której udzielił kolegom z klasy Bernard Zygier. Życie w Gawronkach, ukazane przez pryzmat wakacji Marcina, jest skrajnie różne od biedy chłopów z pobliskich miejscowości i sceny, w której Lejba Koniecpolski ciągnie za sobą bronę przez pole. Losy głównego bohatera, Borowicza, którego rodzice poświęcają wiele, aby chłopiec mógł się kształcić są kontrastowe z dziejami Andrzeja Radka, który ma możliwość uczenia się dzięki pomocy Antoniego Paluszkiewicza i sam musi walczyć o możliwość dalszej edukacji.

Kreacja bohaterów również została podporządkowana wymowie ideowej utworu. Bohaterowie jednostkowi ukazani są na tle przeżyć grupowych, co nadało powieści walorów uogólnienia i umożliwiło pisarzowi rzetelne odzwierciedlenie obrazu ówczesnej rzeczywistości. W „Syzyfowych pracach” występuje bohater zbiorowy. Jest nim walcząca z naporem rusyfikacji polska młodzież. Żeromski przedstawia stopniowe zmiany w charakterze bohaterów głównych, których czytelnik poznaje dzięki szkicom psychologicznym oraz poprzez ich działania i wypowiedzi. Postacie poboczne scharakteryzowane są zwięźle i niezwykle plastycznie. Charakterystyka postaci pogłębia się stopniowo w przebiegu akcji dzieła, a elementy ważne dla całości portretu bohaterów ukazuje najczęściej jeden przełomowy czyn, czy też wydarzenie. Taka technika przedstawienia osób, występujących w powieści, umożliwiła autorowi podkreślenie właściwości psychicznych postaci i ich postaw. W przypadku Andrzeja Radka jego opis zewnętrzny jest ściśle zharmonizowany z cechami jego charakteru.

Bogactwo charakterystyki bohaterów Stefan Żeromski osiągnął dzięki nasyceniu poszczególnych zdarzeń, dialogów i monologów elementami humoru, komizmu, a także przez ich udramatyzowanie i liryzm. Wszystkie te cechy wyraziście występują w języku i stylu „Syzyfowych prac”.
Właśnie w tylu różnych sposobach kreowania postaci bohaterów literackich dzieła, w ich indywidualizacji językowej i stylistycznej leży wielka siła ich oddziaływania na czytelnika oraz wartość wychowawcza ich przeżyć i działań.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Rusyfikacja polskiej młodzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
2  Pani Przepiórkowska "stara Przepiórzyca"
3  Tomasz Walecki "Figa"Komentarze
artykuł / utwór: Artyzm „Syzyfowych prac”


 • Poprostu super stronka jutro ma mnie pytac z polaka i nie zdązyłem ksiązki do końca przeczytać. Ale dzieki tej stronce mysle ze dostane przynajmniej 4!!!
  dawid (dawids77 {at} nteria.pl)

 • Poprostu super stronka jutro ma mnie pytac z polaka i nie zdązyłem ksiązki do końca przeczytać. Ale dzieki tej stronce mysle ze dostane przynajmniej 4!!!
  dawid ()

 • jezu zawalista stronka;) dzieki niej moje wypracowanie z lektury będzie przynajmniej na 4-5:) a nie jak normalnie na 3 przy mojej super wymagającej nauczycielce...
  Oh ()

 • Wszyscy tak zachwalają, a ja jutro zdaję maturalny egzamin z polskiego( ustny), książkę, owszem czytałem, kiedyś, a że tak powiem jest kluczowym dziełem w mojej prezentacji, i mam nadzieję, że uda mi się jakoś zdać. Cała nadzieja w tej stronie...
  ktosik ()

 • Na prawde GRATULACJE dla tych, ktorzy tworza stonke~! niezle dzielo :D :D
  Asia ()

 • dzieki wielkie za pomoc:) stronka super i duzo potrzebnych informacji...jak dla mnie:):) dzieki jeszcze raz:)
  Amy ()

 • Jeśli babka sie nie skapnie ze czytałem tylko streszczenie to to bedzie najczęściej odwiedzana stronka obiecuje tez komentarz po odpytaniu:D
  Mati (mati1400 {at} interia.pl)

 • super
  asia (o)

 • swietna stronka gratuluje:) dzieki za to:)
  asia ()

 • Chociaż raz w życiu trafiłam na jakąś porządną stronę!Pozdro!!!!
  asia (asiadevone {at} op.pl)


Tagi: