Artyzm „Syzyfowych prac” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W kompozycji dzieła przeważa mowa potoczna, wzbogacona elementami gwary, żargonu środowiskowego oraz obcych zapożyczeń. Elementy gwary można odnaleźć w opowieściach strzelca Nogi i relacji Jędrka o kradzieży gniadej. Żargon uczniowski występuje zarówno w narracji, jak i w dialogach. W tekście utworu można odszukać wyrazy obcego pochodzenia, najczęściej z języka rosyjskiego (rusycyzmy wyrazowe i składniowe). Dialogi między bohaterami prowadzone są w stylu potocznym. Żeromski wykorzystał także stylizację środowiskową (np. rozmowa pani Borowiczowej z Żydem). Narracja dodatkowo nasycona jest liryzmem, tragizmem, komizmem, ironią i satyrą. Zastosowane przez pisarza liczne epitety, przenośnie i porównania podkreślają aktualny stan psychiki bohaterów.

Artyzm pióra autora „Syzyfowych prac” widoczny jest również w opisach przyrody, które służą mu nie tylko jako środek artystyczny, pogłębiający charakterystykę postaci lub nastrój, ale uwydatniają ponadto ideową wymowę dzieła. Przyroda w powieści podkreśla silny związek człowieka z tłem, ma charakter subiektywny, nieodłącznie towarzyszy przeżyciom człowieka i jest symbolem jego uczuć. Żeromski komponuje obrazy natury z iście malarską precyzją poprzez kontrastowanie barw, powtórzenia, wyliczenia i nagromadzenia.
W licznych scenach i opisach wykorzystuje także elementy naturalizmu, odtwarzając rzeczywistość w sposób ścisły, dokładny i szczegółowy (np. upojenie alkoholowe pana Wiechowskiego, scena bójki Radka z Tymkiewiczem, opis Starego Browaru).

Walory artystyczne „Syzyfowych prac” potwierdzają zdolności twórcze Stefana Żeromskiego. Na artyzm powieści składają się harmonijna na ogół kompozycja dzieła, świetna kreacja bohaterów powieści, niezwykle realne opisy przyrody i bogactwo i obrazowość języka i stylu utworu.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Andrzej Radek - charakterystyka
2  Rusyfikacja polskiej młodzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
3  Pani Przepiórkowska "stara Przepiórzyca"Komentarze
artykuł / utwór: Artyzm „Syzyfowych prac”


 • Poprostu super stronka jutro ma mnie pytac z polaka i nie zdązyłem ksiązki do końca przeczytać. Ale dzieki tej stronce mysle ze dostane przynajmniej 4!!!
  dawid (dawids77 {at} nteria.pl)

 • Poprostu super stronka jutro ma mnie pytac z polaka i nie zdązyłem ksiązki do końca przeczytać. Ale dzieki tej stronce mysle ze dostane przynajmniej 4!!!
  dawid ()

 • jezu zawalista stronka;) dzieki niej moje wypracowanie z lektury będzie przynajmniej na 4-5:) a nie jak normalnie na 3 przy mojej super wymagającej nauczycielce...
  Oh ()

 • Wszyscy tak zachwalają, a ja jutro zdaję maturalny egzamin z polskiego( ustny), książkę, owszem czytałem, kiedyś, a że tak powiem jest kluczowym dziełem w mojej prezentacji, i mam nadzieję, że uda mi się jakoś zdać. Cała nadzieja w tej stronie...
  ktosik ()

 • Na prawde GRATULACJE dla tych, ktorzy tworza stonke~! niezle dzielo :D :D
  Asia ()

 • dzieki wielkie za pomoc:) stronka super i duzo potrzebnych informacji...jak dla mnie:):) dzieki jeszcze raz:)
  Amy ()

 • Jeśli babka sie nie skapnie ze czytałem tylko streszczenie to to bedzie najczęściej odwiedzana stronka obiecuje tez komentarz po odpytaniu:D
  Mati (mati1400 {at} interia.pl)

 • super
  asia (o)

 • swietna stronka gratuluje:) dzieki za to:)
  asia ()

 • Chociaż raz w życiu trafiłam na jakąś porządną stronę!Pozdro!!!!
  asia (asiadevone {at} op.pl)


Tagi: