Tomasz Walecki "Figa"
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomasz Walecki jest synem właścicielki sklepu z materiałami piśmiennymi, zagorzałej katoliczki. Ma siedemnaście lat. Jest chłopcem o pięknej twarzy i tak niskim wzroście, że wszyscy uważają go za trzecioklasistę. W szkole należy do najzdolniejszych uczniów, lecz za złe zachowanie figuruje na liście jako drugi uczeń z kolei.

„Figa” jest chłopcem niezwykle hardym i zuchwałym. Na każdą uwagę nauczycieli odpowiada dowcipnym sarkazmem, znaczącym chrząknięciem lub ironicznym spojrzeniem. Prawie w każdym tygodniu wszczyna awantury z wykładowcami.

Zupełnie inaczej zachowuje się w domu, w którym wszechwładnie rządzi jego matka. Kobieta kontroluje każdy krok syna, odbiera mu książki, które uważa za niestosowne i złe, nakazuje mu zwierzać się z rozmów z kolegami, z marzeń i myśli. Zgodnie z jej wolą chłopiec nie udziela się na zebraniach, wystrzega się udziału w dyskusjach, chociaż posiada większą wiedzę od kolegów, należących do grona „literatów”. Nie potrafi sprzeciwić się matce, wierząc wyłącznie w to, co ona.
W klasie zacięte spory wiedzie z Marcinem Borowiczem, który wykorzystuje każdą okazję do drażnienia „Figi”. Jako jedyny protestuje na lekcji historii, zarzucając Kostriulewowi, że wykłada rzeczy nadprogramowe, fałszywe i oszczercze. Bunt Waleckiego kończy się ukaraniem go chłostą.

Z czasem zaprzyjaźnia się z chłopcami, spotykającymi się u Gontali i wbrew matce zaczyna czytać „bezbożne” książki.

Tomasz Walecki jest postacią sympatyczną. Potrafi dostrzec nieuczciwość metod nauczania w gimnazjum i wprost wyrażać swoją opinię.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Syzyfowe prace - streszczenie
2  Stefan Żeromski - nota biograficzna
3  Znaczenie tytułu powieści Syzyfowe praceKomentarze
artykuł / utwór: Tomasz Walecki "Figa"
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: