ciekawostki
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Niewiele brakowało, a byłby drugim polskim noblistą w dziedzinie literatury. Na przeszkodzie stanął jego własny utwór, Wiatr od morza, który nie spodobał się szwedzkim akademikom ze względu na swą antyniemiecką wymowę. Nobla dostał Reymont, a Żeromskiemu pozostała sława jednego z największych polskich powieściopisarzy. Wielki patriota i społecznik, a przy tym niepoprawny romantyk, przez całe życie borykał się z biedą, chorobą i okrucieństwem losu.

Żeromski był słabym uczniem. kilkakrotnie powtarzał klasę - nie odpowiadał mu system carskiego gimnazjum i ostatecznie wycofał swoje papiery ze szkoły, gdy choroba przerwała mu egzaminy maturalne. Jednak już jako uczeń pisał i wydawał pierwsze utwory na łamach prasy
  Dowiedz się więcej
1  Rusyfikacja polskiej młodzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
2  Motywy literackie w "Syzyfowych pracach"
3  Szczegółowy plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: ciekawostki


 • Moim zdaniem ta książka to kompletne dno- książka o niczym. Może była ciekawa w XX wieku, ale teraz to głupota. Każdy powinien być patriotą, a ta książka nie dość, że nie jest ciekawa, to jeszcze zniechęca.
  Anonim ()

 • Spotkałem się z trojaka interpretacją tytułu, pierwsza i druga to tak jak pisze reszta: próby rusyfikacji i jej sprzeciwienia się. Trzecia możliwość interpretacji to trud włożony w swoją zmianę przez Radka. On jest Syzyfem, głazem pochodzenie a szczytem zmiana pochodzenia i stanie się takim jak kolega. Nie podam linku gdzie to znalazłem, gdyż to reklama innych stron, ale to są słowa innej osoby nie moje! Jest tam też ciekawostka odnośnie tytułu, który podobno miał pierwotnie brzmieć "Andrzej Radem, czyli Syzyfowe Prace".
  龍神時間 (marcinpl3 {at} o2.pl)

 • Są dwie interpretacje tytułu Stefana Żeromskiego "Syzyfowe prce".Pierwsza tłumaczy że chodzi o daremne wysiłki rusyfikantów,druga wyjaśnia że walka młodzieży polskiej to tud ponad siły,ale tylko na pozór daremny...
  Cherry :) ()

 • super ksiązka, mnóstwo akcjii, ukazuje czasy Polski, w których nie było łatwo żyć. ta książka pokazuje jak wiele ludzie byli w stanie poświecić dla wolności. Każdy powinien ją przeczytać, ponieważ podsuwa myśli i nastręcza chwilę refleksjii.
  Anonim ()

 • Najprawdopodobniej tytuł wziął się od tego, że syzyfową pracę wykonują nauczyciele - rusyfikatorzy. Gdy już wydaje im się, że młodzież została 'odpolszczona', Borowicz odkrywa dzieła narodowe i wraz z kolegami staje się patriotą, odkrywa, że jest Polakiem i głęboko myśli nad swoim uczuciem do Ojczyzny.
  M. Carrine (m.carrine {at} op.pl)

 • ,,Syzyfowe prace''- tytuł jest związany z pracą, jaką musieli wykonywac nauczuciele w tamtych czasach czyli rusyfikacją polskich dzieci, co nie było łatwe (opisywany w utworze bunt uczniów)
  pugot ()

 • świetna książka. pierwsza, która od dawien dawna mnie czegoś naprawdę nauczyła. zakończenie daje duże pole do domysłów. ogólnie na początku i ja jęczałam, że nudne, ratowałam się opracowaniami, itd., ale gdy przebrnęłam przez początek wciągnęło mnie na dobre. naprawdę warto zmusić się do przeczytania.
  Panna Pulpecja (panna_pulpecja)

 • To, skąd się wziął tytuł, nie jest do końca pewne. Na pewno jest tu nawiązanie do mitu o Syzyfie, ale nie wiadamo, czy syzyfową pracą jest proces rusyfikacji, przeprowadzany przez Rosjan, czy sprzeciw polskiej młodzieży. Nie wiem, czy książka jest fajna (stronka na pewno), jeszcze czytam, trzymajcie za mnie kciuki, żebym skończyła=)
  marte (marte_master98 {at} wp.pl)

 • S. Żeromski nadał swojej powieści tytuł nawiązujący do mitu o Syzyfie, chcąc ukazać, że praca wykonywana przez rusyfikatorów w szkołach elementarnych i gimnazjach jest daremna.
  ada ()

Tagi:
Stefan Żeromski -