Elementy autobiograficzne w utworze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Fabuła powieści Syzyfowe prace została zaczerpnięta z autentycznych wydarzeń z życia Stefana Żeromskiego, autora książki. Autobiografizm jest widoczny, mimo że pisarz zmienił nazwy bliskich mu miejscowości, w których dzieje się akcja powieści. Stworzeni przez autora bohaterowie mają swoje prototypy w autentycznych postaciach z lat szkolnych Żeromskiego. Wiele wydarzeń, które składają się na fabułę książki, to rzeczywiste przeżycia autora.

Stefan Żeromski urodził się w 1864 r. w Strawczynie w kieleckiem. Jego rodzice należeli do ubogiej szlachty. Dzieciństwo pisarz spędził w Ciekotach, skromnym folwarku, dzierżawionym przez rodziców. Oboje Żeromscy zmarli wcześnie i osierocony Stefan zaznał trudnej drogi dorastania w biedzie, głodzie, walce z rusyfikacją. Żeromski uczył się w gimnazjum w Kielcach, gdzie dorabiał jako korepetytor. Rozpoczął studia w Warszawie, ale po dwóch latach musiał je przerwać z powodu gruźlicy płuc. Pracował jako nauczyciel szlacheckich dworów. Aktywnie włączał się w powstanie państwa polskiego i pierwsze lata funkcjonowania wolnej Rzeczpospolitej. Płodny pisarz, publicysta, dramaturg i działacz społeczny mieszkał z rodziną w Zakopanem, potem w Nałęczowie, a od 1919 w Warszawie, gdzie zmarł w 1925 r. Żeromski zajmuje w polskiej literaturze i kulturze miejsce wśród wybitnych prozaików i wielkich obywateli.

Gawronki, opisane przez Żeromskiego w powieści Syzyfowe prace, odzwierciedlają życie pisarza w Ciekotach. Owczary, dom Wiechowskiego, przygotowania Marcinka do egzaminu do gimnazjum – to Psary i rok pobytu Żeromskiego u nauczyciela Strachowskiego. Klerykowskie gimnazjum jest obrazem szkoły w Kielcach, do której uczęszczał Stefan Żeromski. Losy młodego Borowicza, a zwłaszcza jego problemy z matematyką, są również zakorzenione w doświadczeniach samego autora. Żeromski przez cały okres szkolny miał trudności z algebrą wykładaną po rosyjsku. Przedmiot ten zaważył na ocenie negatywnej z matury pisarza. Opisana w książce droga Andrzeja Radka do gimnazjum w Klerykowie oparta jest na wspomnieniach autora, który sam przemierzał kilometry pieszo ze swojej wsi do gimnazjum w Kielcach. Wreszcie przezwisko nauczyciela „Kawki”, czyli Paluszkiewicza, należało rzeczywiście do Żeromskiego, udzielającego korepetycji w latach szkolnych.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ramowy plan wydarzeń Syzyfowych prac
2  Rusyfikacja polskiej młodzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
3  Tomasz Walecki "Figa"Komentarze
artykuł / utwór: Elementy autobiograficzne w utworze


 • To jest świetne. :) Ogólnie wiedziałam o co chodzi, ale nie mogła się odnaleźć w swoich wątkach i odzwierciedleniach Żeromskiego, a TU wszystko pięknie opisane.! DZiękuje Bardzo. Fajnie że można na WAS liczyć.! ;))
  Kaśka (katia1050 {at} interia.pl)

 • Ta strona jest świetna. Nie chodzi mi o to żeby spisywać stąd żywcem cały tekst, ale o to , że ktoś taki jak Wy pomaga nam na lekcjach i zmusza do myślenia :) Mam nadzieję, że przynajmniej większość użytkowników myśli tak , jak ja :) Jesteście ŚWIETNI i THE BEST!!
  KLauida ()

 • wielki dzieki i uznania dla autora tej stronki! Poprostu uratowaliscie mi życie;* musiałam napisać o elementach autobiograficznych i prosze są;) jeej jestecie wielcy od razu jakos tak lepiej jak mozna z neta ściągnąć;)
  martuś (tusia91 {at} interia.pl)

 • Jesteście super!! urotowaliście mi zycie potrzeba więcej takich stron !!
  Asiula (sugar10 {at} wp.pl)

 • jestescie super uratowaliscie mnie przed spisywaniem tego przed lejbami..........i tak trzymac
  adam ()

 • Przydatne ;) Zawsze gdy zaczynam co ś omawiać muszę napisać rodzaj i gatunek literacki,czas i miejsce akcji,genezę utworu oraz głównych bohaterów i pomimo tego że zazwyczaj z polskim nie mam kłopotów ta stronka bardzo mi pomogła :D
  Maria ()

 • Artykuł bardzo mi pomógł w napisaniu rozprawki. Wyrazy uznania i szacunek dla Autora.
  Dreadnought (warl0ck {at} vp.pl)

 • No wreszcie coś znalzłem a myslałem, że wykituje podczas tego szukania. Dzieki za wszystko
  Sebastian (skrolik {at} op.pl)

 • ale to nudne
  Anonim ()

Tagi:
Stefan Żeromski - Autobiografia -