Rusyfikacja polskiej młodzieży na podstawie „Syzyfowych prac” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na terenach zagarniętych przez carską Rosję w wyniku rozbiorów Polski społeczeństwo polskie było poddawane rusyfikacji. Akcja rusyfikacyjna stanowiła ściśle zaplanowaną i stale kontrolowaną operację na narodzie. Ideologowie rusyfikacji kierowali tym procesem z samej Moskwy. Niezawodnie miały działać nawet najniższe organa rosyjskie, odpowiedzialne za eliminację polskiej kultury w miastach i na wsiach.

Władzom carskim przeszkadzał przede wszystkim język. To polska mowa była przecież nośnikiem narodowych zwyczajów, tradycji i idei patriotycznych. W języku zachowane były fakty historyczne z dziejów Polski i duch narodu. O ile jednak trudno o wynarodowienie starszej części społeczeństwa, o tyle szkoła stanowiła doskonałe pole do pracy dla rusyfikatorów – jak sądziły carskie władze.

Już w Owczarach Marcinek Borowicz styka się z zakazem mówienia po polsku. Wiechowski wykonuje swoją syzyfową pracę, wpajając polskim dzieciom obcy alfabet, gramatykę, tradycje, a nawet zwyczaje religijne. Katolicyzm jest dyskryminowany równie silnie, co polskość. Gorliwy wobec władz nauczyciel uczy czytania i pisania po rosyjsku, wytrwale wpaja uczniom słowa i melodię pieśni cerkiewnej, podczas lekcji z Marcinem Borowiczem używa jedynie rosyjskiego. Jednak nawet tak małe dzieci, jak w wiejskiej szkółce u Wiechowskiego, nie ulegają rusyfikacji. Uczniowie odczuwają wszystko, co rosyjskie, jako obce. Tylko język rodziców, rodzime tradycje, święta Kościoła Katolickiego – są małym Polakom bliskie i zrozumiałe. Podobnie reaguje okoliczna ludność wiejska, czyli rodzice dzieci. Podczas wizytacji dyrektora Jaczmieniewa rodzice skarżą się na nauczyciela. Ujawnia się wtedy ich zacofanie, nieświadomość realiów politycznych, zupełne niezrozumienie własnej sytuacji jako narodu bez państwa.

Podobny przykład działania rusyfikacji podaje Żeromski w dalszej części książki. Inspektor Sieldiew wpada we wściekłość po egzaminie gimnazjalnym i zwraca się do zgromadzonych rodziców:
Należy zrzucić pychę z serca i zabrać się do reformy. Wtedy dopiero dziecko może być przyjęte [...]. Należy jeszcze mówić z nimi [dziećmi] w domu po rosyjsku. Oto, jaka reforma przeprowadzona być musi! Pan wymagasz, żebyśmy przyjmowali pańskich synów do szkoły rosyjskiej, a sam nie umiesz czy nie chcesz mówić po rosyjsku, i do mnie, zwierzchnika tej szkoły, w murach jej ośmielasz się mówić jakimś obcym językiem! Pomyśl pan, czy to nie jest skandal?
Gdy w odpowiedzi od rodzica inspektor słyszy:
To nie jest bynajmniej skandal, jeżeli ja, nie posiadając żadnego obcego języka, przemawiam do pana inspektora tym, jaki umiem...,
Rosjanin używa groźby:
Język rosyjski tu, w tym kraju, nie jest językiem obcym, jak się panu wyrażać podoba... Za pozwoleniem... pańskie nazwisko?
Celem rusyfikatorów jest zatem całkowicie wyplenić polskość w narodzie; zmusić społeczeństwo, by nawet w domach mówiło po rosyjsku, by zapomniało o własnej historii, a przede wszystkim o wolności.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Marcin Borowicz i Andrzej Radek – charakterystyka porównawcza
2  Znaczenie tytułu powieści Syzyfowe prace
3  Syzyfowe prace - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Rusyfikacja polskiej młodzieży na podstawie „Syzyfowych prac”


 • witam... chciałbym dowiedzieć się nieco o wszystkich grupach ucznioiwskich o któych jest mowa w powieści, wiem o lidze literató i wolnoprózniakó oraz o stowarzyszeniu patriotów spotykających się by czytać polską literaturę, jakie jeszcze? mozlwie że poprostu nie zapamiętałem tego z ksiazki jesli coś jeszcze było... pomocy:)
  Areczan ()

 • Super jest to opracowanie ale brakuje np.czegos o drodze "dorastania" młodzieży polskiej. A wlasnie tego potrzebuje jesli ktos ma to prosze o kontakt na email:)
  Agnieszka (agara12 {at} wp.pl)

 • Wszystko spoko,ale mojego tematu nigdzie znaleźć nie mogę ... Albo moja nauczycielka od polskiego jest lekko walnięta,albo nikt nie był tak mądry,żeby opracować mój temat :p
  Jusztyś ()

 • Praca nie jest rewelacyjna , jest dosyc krótka , ale ma jakiś sens i zawiera w sobie ważne informacje.Na podstawie tej pracy można stworzc rewelacyjne opracowanie , dlatego też dzięki za pomoc.Przynajmniej będę miała mniej pracy :)
  Asia ()

 • Praca nie jest rewelacyjna , jest dosyc krótka , ale ma jakiś sens i zawiera w sobie ważne informacje.Na podstawie tej pracy można stworzc rewelacyjne opracowanie , dlatego też dzięki za pomoc.Przynajmniej będę miała mniej pracy :)
  Asia ()

 • Łaaaaaaa, genialne opracowanie. Użerałem się z moją pracą domową i bardzo mi pomogłaś. Pozdro dla wszystkich ;)
  Marcin ()

 • super,po prostu super
  zosia (zoska.ed {at} wp.pl)

 • Dzięki tej stronce nie musiałam się męczyć z pracą domową...dziękuję:)
  Katrina ()

 • ta stronka uratował mi życie i dzięki niej napisałem wspaniałą prace domową
  bartek (bartek {at} sz91.wp.pl)

 • Dzieki!!nie wiem ze ci sie pisac chcialo ale dzieki temu mam kolosa za sobą!dzzziiiiiiaaaaaaaaaaaa pozdro:)
  Asia (jachuu4 {at} o2.pl)

 • Genialna praca!!!wlasnie tego szukalem!!!bardzo mi pomoglas i dziekuje ci za to!!!
  Łukasz (kowal-90 {at} o2.pl)

 • no nie wiem
  Anonim ()

 • Właśnie się męczyłam nad zadaniem domowym. Dzięki tej stronce i temu opracowaniu, napisałam porządne wypracowanie =) Dziekuje bardzo za pomoc!
  Agatka =) ()

 • Czesc:) jestem uczennica klasy II gim i tez mi uratował zycie ten tekst :* pozdrawaiam pa;)
  Ania (aaneczka666 {at} op.pl)

 • spoko praca pomogła mi dzięki narx pozdro
  peres ()


Tagi:
Rusyfikacja - Opracowanie Syzyfowych prac Żeromskiego - Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego - Stefan Żeromski - Syzyfowe prace - Owczary -